Jarní úklid i kultura

09.05.2016 16:00

   Jaro už je v plném proudu. A jak je zvykem, i klienti Domova Háj provedli ve svých pokojích jarní úklid, vytřídili staré oblečení a začali svůj šatník opět pomalu doplňovat. Také začali pracovat na zahradě a někteří chodit na brigádu sbírat na pole kamení. A po práci je čas na zábavu.

   V sobotu 5. března se dvacet klientů Domova šlo podívat na divadelní komedii "Agentura Drahoušek aneb sňatky všeho druhu", kterou pořádal Divadelní spolek Lucerna v Obecním domě ve Vilémovicích. Po humorném představení klienti hercům předali drobný dárek a vyjádřili zájem opět se setkat.

   Ve středu 23. března jsme navštívili Domov ve Ždírci u Polné. Komentované prohlídky vnitřních prostor tentokrát obohatilo slavnostní otevření "Knihobudky" v zahradě domova. Vrcholem této akce byl křest kalendáře Domova Ždírec, který vznikl díky dlouhodobé spolupráci mezi tamním domovem a Soukromou VOŠ sociální v Jihlavě. Oba projekty jsou dílem studentek, které se zapojily do každodenního života obyvatel domova.

   Dopoledne o Bílé sobotě naši klienti zavítali na Michalův statek v Pohledi. Trochu si připomněli, jak v minulosti vypadaly velikonoční svátky na selském statku. Prohlédli si nádherně vyzdobené velikonoční kraslice a také se seznámili s tím, jak se sedláci chystali na zahájení jarních zemědělských prací. Měli možnost ochutnat to, co hospodyně před dvěma staletími běžně připravovaly na velikonoční stůl.

   První dubnovou sobotu se kvarteto našich hráčů zúčastnilo jarního turnaje v šipkách ve Vilémovicích, které pořádal místní TJ Sokol. Nejlépe dopadl pan Petr, který postoupil do semifinále. V dalším týdnu naši stolní tenisté zabodovali na turnaji v Novém Bydžově, odkud si odvezli dvě nejcennější umístění v kategorii hráčů nad 30 let.

   V sobotu 23. dubna jsme byli v Pavlově při slavnostním zahájení letošní návštěvní sezóny. Klienti si prohlédli dravce, sovy, norky a vydry. Celkově na stanici pečují přes stovku zvířat, které potřebují pomoc člověka. Vyslechli jsme si zajímavý výklad průvodce a rovněž nás zaujal doprovodný program včetně sokolnických ukázek.

   Kromě toho chodili naši klienti na asistované vycházky po blízkém okolí, sledovali nedělní fotbalová utkání 1. A třídy v Ledči nad Sázavou, navštěvovali své příbuzné ve východních Čechách.

 

Karel Borek DiS., pracovník aktivizace Domova Háj 

 

(Ledečský zpravodaj, květen 2016)