Háj rozkvétá koncem léta

17.09.2015 15:15

 

V neděli 30. 8. 2015 klienti komunitního bydlení Domova Háj již podruhé otevřeli brány svého domu a na zahradní slavnosti pohostili všechny příchozí. Návštěvníci si mohli za doprovodu jednoho z pracovníků prohlédnout domeček zevnitř i zvenčí a seznámit se tak s chodem domácnosti. Klienti Domova Háj se zde v počtu šesti osob (2 ženy a 4 muži) učí za podpory pracovníků hospodařit, uklízet, vařit, chodit na nákupy, prostě žít, pokud možno, běžným způsobem života. Ochotný „pan průvodce“ zodpovídal veškeré otázky a na závěr čekalo návštěvníky i drobné občerstvení a venkovní posezení za krásného letního dne. Byly připraveny ugrilované špekáčky, napečené buchty, točilo se nealkoholické pivo, vařila káva. A do toho hrála veselé písničky živá kapela. Ačkoli bylo dost teplo, několik klientů se dokonce dalo i do tance. Na své si přišly i děti: na zahradě pro ně byly připraveny soutěže a hlavně uvnitř v dílně, kde běžně zhotovují své výrobky obyvatelé domku, si mohly děti namalovat barvičkami svůj keramický zvoneček a na památku si ho odnést domů. Nutno dodat, že této příležitosti využila i řada dospělých.

„Je hezké, že veřejnost projevuje čím dál větší zájem seznámit se s životem lidí s mentálním postižením a přijmout je mezi sebe jako rovnocenné spoluobčany. Díky procesu transformace sociálních služeb tak řada klientů ústavních typů zařízení přechází do přirozené formy bydlení a způsobu života a dostane tak vlastně teprve svoji „šanci na život“.  Praktický význam dopadu tohoto procesu na kvalitu života klientů se nejlépe ukáže právě při obdobných příležitostech, jako je tato, a proto budeme v tradici Dne otevřených bran, dveří a srdcí nadále pokračovat.“ říká ředitelka Domova Háj Ing. Dana Pajerová.

Klienti z komunitního bydlení ve Světlé nad Sázavou mají již svůj slavný den za sebou. Ostatní klienti Domova žijící ve společné budově v Háji u Ledče nad Sázavou se však ještě mohou těšit. Za dva týdny oslaví 20. výročí fungování organizace a pokud bude přát počasí, určitě si tento den neméně užijí. Oproti přírodním zákonům Háj opravdu rozkvétá až na konci tohoto velmi vydařeného léta.