O službě

 

 

Komunitní bydlení
Haškova  692
Světlá nad Sázavou
582 91

 

 

Historie a popis objektu

 


   Jedná se o rodinný domek ze 70. let 20. století v majetku Kraje Vysočina, který byl využíván Integrovanou střední školou. Je umístěn na vyvýšeném místě nad řekou Sázavou v klidné lokalitě, ale zároveň blízko centra města.

   V roce 2009 byl rodinný dům nabídnut našemu zařízení jako vhodný objekt pro zřízení chráněného či komunitního bydlení. Byl vypracován projekt na jeho rekonstrukci a přestavbu, která v roce 2011 proběhla z finančních prostředků Kraje Vysočina.

   V zrekonstruovaném domku od června 2012 bydlí 6 našich uživatelů, dvě ženy a čtyři muži, ve 4 jednolůžkových a jednom dvoulůžkovém pokoji. Uživatelé mají společnou kuchyňku s jídelnou a obývacím pokojem, dále 2 sociální zařízení, 2 koupelny, prádelnu, sušárnu a místnost pro pracovní terapie se samostatným vchodem. Přízemí objektu je bezbariérové včetně vstupu do domu.

  V domě je i zázemí pro personál (malá kancelář a sociální zařízení) a garáž.
K domu přísluší středně velká zahrada


Služba komunitního bydlení

 


   S náležitou podporou pracovníků mohou lidé s postižením žít mezi námi  v  běžné domácnosti, převzít odpovědnost za svůj život a zvládat péči o sebe a domácnost tak, jak to dělají ti, kteří nejsou uživateli sociální služby.

   Život v tomto typu bydlení se neliší od života v běžné domácnosti. Uživatelé se zapojují do všech domácích prací dle míry svých schopností a dovedností. Účastní se nákupů, vaření, mytí nádobí, úklidu, praní, žehlení. Pomoc a podporu v komunitním bydlení uživatelům poskytují pracovníci formou asistence.

   Uživatelé, kteří nechodí do zaměstnání, navštěvují každý den dílnu, kde se věnují rukodělným činnostem (např. vyšívání, výroba šperků z korálků, mýdel), práci s textilem (výroba textilních šperků, tašek), pletení košíků, keramice, práci se dřevem. Výrobky pak máme možnost prodávat na pravidelných farmářských trzích.

   Daří se nám v maximální možné míře využívat veřejných služeb a institucí ve Světlé nad Sázavou – všichni uživatelé mají v místě trvalý pobyt, všichni zde mají praktického lékaře.

   Naším cílem je přirozeně zapojovat uživatele do místního společenství. Podílíme se na akcích pro veřejnost (např. na Městskou drakiádu si uživatelé připravovali workshop pro účastníky akce), pravidelně se účastníme farmářských trhů. Jednou za rok pořádáme u našeho "domečku" Zahradní slavnost, při které mohou sousedé a přátelé poznat, jak se žije v komunitním bydlení a společně s uživateli se pobavit.

   Pravidelně navštěvujeme kulturní a společenské akce ve Světlé nad Sázavou (plesy, Masopustní průvod, Světový běh Harmonie, výstavy v galerii Na půdě) i v okolí (Michalův statek v Pohledi).

   Naši uživatelé pravidelně navštěvují místní knihovnu a jeden též chodí do kostela, je navázána spolupráce s farností.